Ludwikowice
"Muchołapka" przyciąga fanów historycznych zagadek i turystów nietypowym kształtem i tajemniczością. Jest tematem wielu publikacji i domysłów. “Muchołapką” nazwano betonowy silos (?) o średnicy 30 metrów i wysokości 10 metrów. Konstrukcja składa się z pierścienia opartego na 12 filarach. Obiekt jest ogrodzony i stanowi element funkcjonującego tu Muzeum Molke.
Srebrna Góra
Twierdza z XVIII wieku składająca się z sześciu fortów, co daje jej tytuł największej górskiej twierdzy w Europie. Znajduje się w niej aż 151 pomieszczeń, w których stacjonowało ponad 3,7 tys. żołnierzy, 264 działa i prowiant na 3 do 5 miesięcy oblężenia.
Inne atrakcje:
A jeszcze piękne miasta, miasteczka, wsie z lokalną architekturą, zabytkami, historią.
Zagórze Śląskie
Zamek Grodno to ponad 700 lat historii. Początki średniowiecznej warowni w tym miejscu sięgają czasów Piastów Śląskich. Pod koniec XVI w. zamek został przebudowany na renesansową rezydencję. Dziś Zamek Grodno jest jedną z najważniejszych i najlepiej zachowanych warowni na terenie Dolnego Śląska. W zamku zobaczymy w większości zachowane średniowieczne mury i renesansowe wnętrza. Widok rozciągający się z zamkowej wieży należy do jednych z najpiękniejszych w okolicy.
Szczawno Zdrój
Pijalnia wód mineralnych zajmuje wyjątkowo piękny budynek w stylu klasycystycznym z 1896 r., z bogato zdobioną halą spacerową. Biją tu źródła Mieszko, Dąbrówka, Marta i Młynarz, których woda usprawnia pracę wielu organów, np. żołądka i wątroby. Szczególnie polecane po bliskich spotkaniach z cudownymi tortami bezowymi serwowanymi w pobliskiej kawiarni.
Książ
Zamek Książ to jeden z największych zamków w Polsce, olśniewające dziedzictwo rodziny Hochbergów. Monumentalny i pięknie położony kompleks architektoniczny jest wyjątkowy w skali całej Europy. Miejsce spotkań koronowanych głów, w którym historia arystokratycznego rodu von Hochberg przeplata się z tajemnicami II Wojny Światowej.
Wałbrzych - Palmiarnia powstała z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV. Książę budował ją z myślą o swojej małżonce Marii Teresie Cornwallis - West, zwanej Daisy, miłośniczki pięknych kwiatów i oryginalnych roślin.
Do dziś zachwyca ten wyraz miłości i największy "bukiet kwiatowy".
Jest to jedyny taki obiekt w Polsce zachowany w swej historycznej konstrukcji.
Świdnica - Kościół Pokoju
To największa drewniana barokowa świątynia w Europie, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jeden z siedmiu nowych cudów Polski według „National Geographic”…
Zachwyca swoim wnętrzem i historią. Budowla oparta na drewnianym szkielecie wypełnionym masą z gliny i słomy może pomieścić 7500 osób. Na budowę trzech Kościołów Pokoju zezwolił na mocy Traktatu Westfalskiego kończącego Wojnę Trzydziestoletnią katolicki cesarz Ferdynand III.
Powstały trzy Kościoły Pokoju - w Głogowie, Jaworze i Świdnicy. Do dziś przetrwały dwa - w Świdnicy i Jaworze (tu też trzeba koniecznie pojechać!).
Gościli tu wybitni goście - szwedzka para królewska Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia, kanclerze Niemiec Helmut Kohl i Angela Merkel, premier Tadeusz Mazowiecki. Dalajlama XIV wraz z przedstawicielami kościołów chrześcijańskich, judaizmu i islamu podpisali tu Apel o Pokój.
Wizyta w Kościele Pokoju w Świdnicy to tzw. gwóźdź programu.
Riese (niem. olbrzym)
Riese - kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim, w latach 1943-1945. Cały kompleks Riese to 7 obiektów podziemnych wykutych w twardej skale (gnejsie). Właściwie jest ich 6, ale ostatnio do Riese zalicza się także podziemia pod zamkiem Książ. Obiektów jest być może więcej, jednak do dziś nie zostały odkryte. Tak jak i cel, w jakim były budowane - ale to już osobna historia...
Kompleksy WŁODARZ, RZECZKA i OSÓWKA udostępnione są do zwiedzania.
ZACZAROWALIM - Dom w Górach Sowich
ul. Wiejska 16
58-320 WALIM